Dnes poprvé poodhalíme gigantické hudební hnutí Rock in Opposition, a to jednou na rychlo sestavenou a na rychlo rozpuštěnou kapelou s názvem Aksak Maboul.

aksak-coverRock in Opposition (dále RIO) bylo hudební hnutí fungující v letech 1978-79, dočkalo se však několika reinkarnací a ve své podstatě funguje dodnes. Iniciátory tohoto uskupení byli bubeník Chris Cutler a kytarista Fred Frith z tehdejší britské kapely Henry Cow, kterou si pro znalost celkového kontextu představíme někdy příště. Cutler a Frith jsou bezpochyby největšími osobnostmi celé alternativní scény. Cutler se například objevil téměř na stovce alb a měl co dočinění téměř se všemi alternativními kapelami tehdejší doby. Cílem hnutí RIO bylo vytvořit zázemí pro undergroundové skupiny a stavit se tak na protest konzumnímu hudebnímu průmyslu. Cutler pátral po celé Evropě a s úspěchem sjednotil několik podobně laděných kapel, mezi které patří mimo jiné i skupiny Samla Mammas Manna a Gong, o kterých jsme si už říkali. Jak ale vznikla skupina Aksak Maboul?

Zjednodušeně lze říci, že Cutler, mimo hledání již fungujících skupin, jezdil po Evropě a zakládal kapely nové. Přestože šlo mnohdy jen o časově omezená uskupení na jedno či dvě turné, často se v nich objevovali stejní hudebníci, mezi které patřil zmíněný Fred Frith. Stejný příběh ale neplatí pro Aksak Maboul, přestože to občas bývá uvedeno jinak. Původním jádrem skupiny byli totiž Marc Hollander a Vincent Kenis, kteří roku 1977 kapelu zakládali jako duo, v roce 1979 pak byli přizváni Cutler a Frith, kteří kapele téhož roku zajistili členství v RIO. S původní sestavou bylo v roce 1977 nahráno první album Onze Danses Pour Combattre la Migraine (angl. Eleven Dances for Fighting Migraines), druhé a také poslední album Un Peu de l’Âme des Bandits (angl. A Little of the Bandit Spirit) je z období s Cutlerem a Frithem – 1979 (vydáno roku 1980). Kapela se v roce 1980 rozpadla, když Hollander založil kapelu novou – Honeymoon Killers (trochu popovější a obecně přijatelnější hudba).

Ohodnotit Aksak Maboul z hudebního hlediska není úplně snadné – přestože občas předvedou jednodušší svižnou kytarovku (berte to s velkou rezervou), s rockem má málo společného. Jejich hudba někdy připomíná spíše experimentální moderní skladatele na pomezí vážné hudby, například Edgara Varèse, do jisté míry díky použití nástrojů jako fagot, hoboj, housle či klarinet.

Un Peu de l’Âme des Bandits je kompilace všeho možného, a to co hudebně i kvalitou zvuku. Příkladem je skladba Inoculating Rabies, což je podle všeho pogo nahrané živě (s dechovými nástroji dost podivně připojenými postprodukčně), většina je ale nahrána studiově a hudebním stylem se značně liší.

Nejsilnější částí alba je hned první track s názvem A Modern Lesson, u které se podařilo velmi rafinovaným způsobem spojit improvizovaný jam s pečlivě sestavenou kompozicí. Skladba začíná a pokračuje jednoduchým kytarovým riffem, který doprovází improvizovaná změť podivných skřeků (nejde o francouzštinu) zpěvačky Catherine Jauniaux. Během třetí minuty se ale začínají objevovat nástroje jako fagot a klarinet, načež spustí šílenou a velmi komplikovanou melodickou linku, přičemž se na ní nástroje střídají téměř po taktech. Některé instrumentální pasáže jsou vysamplované z jiných částí alba – uvědomme si, že jsme v roce 1979. Tuto velmi zvláštní atmosféru doplňuje zvuk pinballového stroje.

Hned po této skladbě následuje naprosto skladba naprosto jiná, Palmiers en Pots, což je v podstatě kabaretní tango náhodně sestavené z jiných populárních kompozic podobného typu. Další překvapující skladbou je I Viaggi Formano la Gioventú (Truc Turc), což je přearanžovaná turecká lidová píseň. Jako celek je třeba ocenit cyklus nazvaný Cinema, která svými atonálními a disonantními postupy vybočuje ze sféry rocku. Bonusový track Bosses de Crosses (Horreurs), který byl přidán v CD reedici z roku 1995, byl už nahrán skupinou Honeymoon Killers v roce 1981, neměl by tedy být hodnocen z hlediska celku, nicméně jde o zajímavou skladbu, která za poslech stojí.

Tracklist

experimental / avant-prog

  • 05:00 — A Modern Lesson
  • 03:23 — Palmiers en Pots
  • 05:20 — Geistige Nacht
  • 05:17 — I Viaggi Formano La Gioventú (Truc Turc)
  • 01:59 — Inoculating Rabies
  • 07:28 — Cinema: Ce Qu’On Peut Voir Avec Un Bon Microscope
  • 05:27 — Cinema: Alluvions
  • 07:06 — Cinema: Azinou Crapules
  • 03:01 — Cinema: Age Route Brra! (Radio Sofia)

Bonusy

  • 07:03 — Bosses de Crosses (Horreurs)
  • 08:01 — Alluvions (original version)

Pozn. Nemám ponětí, kde se vzal bonus track Alluvions (orig.version), protože nevyšel ani na LP, ani na CD